Parodontitida (laicky parodontóza, nebo paradentóza) je zánět závěsného aparátu zubu (parodontu), který udržuje zub přichycený ke kosti. Jedná se o onemocnění nevznikající přes noc. Týká se většinou lidí nad 50 let, může ale postihnout i mladší ročníky. Nejčastěji se jedná o zánět chronický, pomalu postupující, postihující plošně celý chrup. Vzácněji jde o akutní formu, která rychle postupuje a postihuje spíše jednotlivé zuby. Paradentóze většinou předchází zánět dásní.
Projevy zánětu dásní a parodontu
Zánět dásní (gingivitida) se nejčastěji projevuje jako otok dásně kolem zubů a může se vyskytnout i krvácení v okolí zubu. Tento zánět může být lokální, způsobený například cizím tělesem nebo chemickým, mechanickým, či fyzikálním drážděním. Mnohem častěji však tento zánět bývá plošný postihující většinu zubu najednou. V takovém případě je pravděpodobně příčinou nedostatečná zubní hygiena. Pokud nedojde ke zlepšení ústní hygieny, tak během let dojde ke zhoršení a ke závažnějšímu zánětu závěsného aparátu (paradontóze). Neléčená parodontitida vede k hnisání okolí zubů, viklavosti zubů, zápachu z úst a bolestivosti. Vyvrcholí ztrátou zubu.
Příčiny vzniku
Hlavní příčinou je nedostatečná zubní hygiena, která vede k přemnožení agresivních typů bakterií specificky napadající dásně a posléze závěsný aparát zubu, kterým je zub přichycen ke kosti. V důsledku toho dochází časem k rozrušení těchto vláken a k ústupu kosti. Bakterie pronikají hlouběji ke kořenům zubu do takzvaných parodontálních kapes (či chobotů), kde se stávají nedostupnými pro zubní kartáček a jiné domácí hygienické pomůcky. V tento moment je již nutný zásah lékaře a dentální hygienistky. U nás v DENTICS jsme vyvinuli program SPECTRUM, kterým léčíme pacienty s paradontózou.
Správné a pečlivé čištění zubů je nezbytné pro udržení orálního i celkové zdraví člověka. Studie prokázaly, že některé bakterie vyskytující se v ústní dutině mají souvislost s onemocněním srdce, osteoartrózou a revmatoidní artritidou (degenerativní kloubní onemocnění) i některých neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. U lidí s nedostatečnou zubní hygienou se tato onemocnění vyskytují výrazně častěji.
Zubní plak a zánět dásní
Ústní dutina je součástí trávicí trubice a podobně jako tlusté střevo obsahuje společenství bakterií, které vedle sebe žijí v určité rovnováze, vzájemně se ovlivňují a jsou zdraví prospěšné. Toto společenství se nazývá ústní mikrobiom. V současné době je známo asi 700 druhů bakterií žijící v ústní dutině. Kromě těch prospěšných se mezi nimi najdou i škodlivé a ty jsou schopny uchycovat se na zubních tkáních, kde tvoří zubní plak. Pokud je člověk včas a dostatečně neočistí, dojde k jejich přemnožení. Následuje porucha rovnováhy a ta vede až k zánětu závěsného aparátu zubu (parodontitidě).
Dalším termínem je zubní kámen. Nejedná se o nic jiného než vyzrálý a mineralizovaný zubní plak. Dovolíme-li vznik většího množství zubního kamene na zubech, je to jako bychom bakteriím v ústní d .
Málokdo si dokáže připustit, že si za kaz, zánět dásní či parodontu může vlastně sám. Je důležité si zuby čistit, ale ještě důležitější je JAK. Řádné vyčištění kompletního chrupu trvá zhruba 10-15 minut. Je podstatné si uvědomit, a každou je třeba pečlivě vyčistit. Nevhodná technika a špatně zvolený kartáček může dokonce z dlouhodobého hlediska poškozovat zuby a dásně! Proto je nezbytné navštěvovat dentální hygienu, kde vám vše vysvětlí a názorně ukážou. Pro pacienty, u kterých již došlo k rozvoji parodontózy, jsme vyvinuli program SPECTRUM.
Proč právě SPECTRUM?
Jedná se o jedinečný program, pro konzervativní léčbu parodontitidy, který je pro naši kliniku specifický a nikde jinde se s ním nesetkáte.
Skládá ze 4 vyšetření a potřebné hygienické mezifáze. V prvním vyšetření se měří hloubka již zmíněných parodontologických kapes speciální kalibrovanou sondou. S vašim stavem vás seznámí doktor Baran při druhém vyšetření. Poté vás čeká hygienická mezifáze. Po několika týdnech až měsících (po perfektním zvládnutí hygieny) vám provedeme třetí vyšetření, kdy se opět změří hloubka kapes v okolí zubu a jejich hodnoty se zadávají do počítače. Během čtvrté návštěvy vidíte v barevném provedení výchozí stav před a po. Hodnotí se tedy úspěšnost dané léčby.
Během léčby intenzivně navštěvujete naši dentální hygienu, která se může pyšnit švýcarskou GBT certifikaci (v Ostravě je pouze 6 ordinací s touto certifikací). Jedná se o nejvyšší dostupný standard v rámci poskytování profesionální dentální hygieny. Hlavním konceptem GBT je odstranění zubního kamene a plaku jak z tvrdých, tak i měkkých tkání ústní dutiny pod kontrolou speciálního barviva. Dokonalého očištění dosáhneme kombinací speciálních ultrazvukových koncovek a pískovačky. Právě patentovaný prášek používaný při pískování v rámci GBT protokolu je unikátní. Je totiž extrémně jemný a k zubům i dásním mnohem šetrnější, než běžné pískování, které bývá v rámci dentální hygieny již zlatým standardem. Tento koncept je také vhodný k péči o dentální implantáty. Pokud se o GBT chcete dozvědět více, můžete navštívit oficiální webové stránky.
DENTICS garantuje zlepšení stavu při dodržování řádné ústní hygieny a harmonogramu léčby v rámci programu SPECTRUM.
Zdravý a bezproblémový chrup
Zánět dásní a parodontu je jedno z nejčastějších civilizačních onemocnění vůbec. Nebezpečí této choroby je především v tom, že na sebe dlouho neupozorňuje a pacient nemá žádné výraznější obtíže. Co tedy doporučujeme na zánět dásní? Prevence v podobě dostatečné zubní hygieny (1 minuta chaotických pohybů kartáčkem opravdu nestačí). Nejlepší investicí je pravidelná návštěva dentální hygieny (alespoň 2x ročně), kde vám pomohou s výběrem správného kartáčku a nacvičí s vámi adekvátní techniku čištění.
Mít bezproblémový a zdravý chrup je cílem naší moderní stomatologie. Zdraví a spokojení pacienti jsou prioritou.
MDDr. Tomáš Pavliska
Autor článku
Chcete se stát pacientem DENTICS? Máte zájem o konzultaci ohledně léčby parodontózy? Neváhejte a kontaktujte naši recepci!
ZDROJE:
- Cope, G., Cope, A. (2013), Gingivitis: symptoms, causes and treatment. Dental Nursing, Volume 7, No. 8. https://doi.org/10.12968/denn.2011.7.8.436
- Lang, N.P., Schätzle, M.A. and Löe, H. (2009), Gingivitis as a risk factor in periodontal disease. Journal of Clinical Periodontology, 36: 3-8. https://doi.org/10.1111/j.1600-051X.2009.01415.x
- Pischon, N., Pischon, T., Kröger, J., Gülmez, E., Kleber, B.-.-M., Bernimoulin, J.-.-P., Landau, H., Brinkmann, P.-.-G., Schlattmann, P., Zernicke, J., Buttgereit, F. and Detert, J. (2008), Association Among Rheumatoid Arthritis, Oral Hygiene, and Periodontitis. Journal of Periodontology, 79: 979-986. https://doi.org/10.1902/jop.2008.070501
- Attawood Lertpimonchai, Sasivimol Rattanasiri, Sakda Arj-Ong Vallibhakara, John Attia, Ammarin Thakkinstian (2017), The association between oral hygiene and periodontitis: a systematic review and meta-analysis. International Dental Journal, Volume 67, Issue 6,Pages 332-343, ISSN 0020-6539. https://doi.org/10.1111/idj.12317
- Lockhart PB, Brennan MT, Thornhill M, Michalowicz BS, Noll J, Bahrani-Mougeot FK, Sasser HC. Poor oral hygiene as a risk factor for infective endocarditis-related bacteremia. J Am Dent Assoc. 2009 Oct;140(10):1238-44. doi: https://doi.org/10.14219/jada.archive.2009.0046 PMID: 19797553; PMCID: PMC2770162.
- Nicholson, J.S.; Landry, K.S. Oral Dysbiosis and Neurodegenerative Diseases: Correlations and Potential Causations. Microorganisms 2022, 10, 1326. https://doi.org/10.3390/ microorganisms10071326
- ŠEDÝ, Jiří. Kompendium stomatologie. II. 2., upravené a doplněné vydání. Praha: Stanislav Juhaňák – Triton, 2022. ISBN 978-80-7684-006-5.
- Socransky, S.S. and Haffajee, A.D. (1992), The Bacterial Etiology of Destructive Periodontal Disease: Current Concepts†. Journal of Periodontology, 63: 322-331. https://doi.org/10.1902/jop.1992.63.4s.322
- Pihlstrom, B.L., Michalowicz, B.S., Johnson, N.W. (2005), Periodontal diseases. The Lancet, Volume 366, Issue 9499, p1809-1820. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(05)67728-8
- Lovegrove JM. Dental plaque revisited: bacteria associated with periodontal disease. J N Z Soc Periodontol. 2004:7-21. PMID: 15143484.